FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Dom niezależny energetycznie. Jak to zrobić?

Aby uzyskać niezależność energetyczną w domu, warto rozważyć zastosowanie OZE, takich jak panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Inwestycja w te rozwiązania pozwoli na produkowanie i wykorzystanie własnej, ekologicznej energii, a nadwyżki zostaną przesłane do sieci elektroenergetycznej. Dodatkowo, warto zadbać o izolację termiczną domu i zastosować energooszczędne rozwiązania, aby zmniejszyć zużycie energii.

Magazyn energii to bardzo dobry sposób na zwiększenie swojej energetycznej autonomii. W miesiącach letnich, produkcja prądu w dzień często znacznie przewyższa zapotrzebowanie na energię w danej chwili. W standardowej instalacji jej nadmiar jest wysyłany do sieci, a prosument może ją odebrać w późniejszym terminie. Właściciel sieci przesyłowej pobiera opłaty za możliwość korzystania z ich infrastruktury energetycznej. W przypadku instalacji wyposażonych w magazyn energii, prąd od razu trafia do akumulatorów i wykorzystana być może w momencie zmniejszonej, lub zerowej produkcji z mikroinstalacji fotowoltaicznej. 

Osiągnięcie pełnej niezależności energetycznej w obecnych warunkach technicznych jest uzasadnione w miejscach, gdzie nie ma sieci energetycznej.  Optymalnym rozwiązaniem jest zwiększanie autokonsumpcji w instalacjach on-grid poprzez wykorzystanie baterii akumulatorów.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej typu Split – zbudowana jest z dwóch jednostek, tj. jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej. Jednostka zewnętrzna pompy ciepła wyposażona jest w wymiennik, przez który za pomocą wentylatora przetłaczane jest powietrze z otoczenia zewnętrznego. Dzięki dużej powierzchni wymiennika wymiana energii następuje w bardzo sprawny sposób. Pompy ciepła mają obieg, w którym krąży gazowy czynnik chłodniczy. We wspomnianym wymienniku czynnik paruje i poprzez przemianę stanu skupienia, z cieczy na parę, jest w stanie pobierać energię. W tym miejscu to powietrze zewnętrzne ogrzewa czynnik chłodniczy. Stąd nazwa tej części pompy ciepła– parownik. W tym momencie mamy w układzie parę, która niesie ze sobą ładunek energii. Ta para jest następnie przetłaczana przez serce pompy ciepła, czyli sprężarkę. Sprężarka, zwiększając ciśnienie pary, zwiększa tez jej temperaturę, czyli dodaje jej jeszcze więcej energii (jest to energia elektryczna którą pobieramy z sieci, czyli to co zobaczymy na rachunkach). Wspomniana para, o dużym ładunku energii, przetłaczana jest na skraplacz, czyli wymiennik w którym energia przekazywana jest do wody krążącej w instalacji naszego budynku. W skraplaczu, czynnik chłodniczy ulega skropleniu, z gorącej pary przechodzi w stan ciekły i oddaje ciepło do wody w instalacji. Skroplony, chłodniejszy czynnik jest rozprężany przez zawór rozprężny i w stanie zimnej cieczy trafia z powrotem na parownik. W tym miejscu cykl zamyka koło i zaczyna swoją pracę od nowa. Kluczem do wysokiej sprawności pompy ciepła jest fakt, że 80% energii pobieramy z powietrza, a tylko 20% jest pobierane przez sprężarkę w postaci energii elektrycznej.

Czy pompa ciepła to wystarczające źródło ciepła?

Pompa ciepła to skuteczne i coraz popularniejsze źródło ciepła. Jej wydajność zależy od warunków zewnętrznych i zapotrzebowania na ciepło w domu. W połączeniu z innymi technologiami, takimi jak panele fotowoltaiczne czy ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła pozwala na stworzenie efektywnego i ekologicznego systemu grzewczego.

Jaką klimatyzację założyć w domu?

Wybór odpowiedniej klimatyzacji zależy od wielu czynników, takich jak powierzchnia pomieszczeń, ich przeznaczenie, izolacja termiczna domu, orientacja względem słońca i preferencje użytkowników. Warto zwrócić uwagę na parametry techniczne, takie jak moc chłodnicza i energetyczna, hałas, funkcje dodatkowe i koszty eksploatacji. W swojej ofercie posiadamy urządzenia kilku producentów, aby odpowiedzieć na każde z wymagań naszych klientów. Moc urządzenia dobierają specjaliści na podstawie parametrów technicznych w miejscu montażu i określonych priorytetowych wymagań klienta. Dlatego najlepiej skonsultować się z nami, a my pomożemy dobrać klimatyzację najlepiej odpowiadającą Twoim potrzebom.

Jaką moc powinna mieć instalacja fotowoltaiczna?

Odpowiednia moc instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników, takich jak powierzchnia dachu, nachylenie i orientacja względem słońca, zapotrzebowanie na energię i preferencje użytkowników. Podstawowym elementem jest analiza zużycia energii przez gospodarstwo domowe w poprzednich okresach rozliczeniowych i uwzględnienie planowanych zmian wpływających na zmiany poziomu zapotrzebowania na energię. Planowany montaż klimatyzacji, zmiana systemu ogrzewania, czy zakup nowych sprzętów wymagających zwiększenia zużycia prądu, powinny być ujęte w projekcie instalacji. Najlepiej skonsultować się z fachowcami Saba Eco Energy, którzy dokładnie przeanalizują indywidualne potrzeby i zaproponują odpowiednią moc instalacji, która pozwoli na efektywne wykorzystanie energii słonecznej i oszczędności na rachunkach za energię elektryczną.