Mój prąd 4.0 – Dotacja do fotowoltaiki

lut 22, 2023 | Dotacje

Cieszymy się, że coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na kwestie związane z ekologią i energią odnawialną. Jednym z coraz popularniejszych sposobów na wykorzystanie energii słonecznej jest instalacja paneli fotowoltaicznych. Niestety, koszty takiej inwestycji często odstraszają potencjalnych inwestorów. Dlatego chcielibyśmy przedstawić program „Mój prąd 4.0”, który oferuje dotacje na fotowoltaikę.

Program „Mój prąd 4.0” co to takiego?

Celem programu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych lub wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej poprzez jej magazynowanie (magazyny energii elektrycznej lub ciepła) oraz zwiększenie efektywności zarządzania energią elektryczną na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Przedsięwzięcia muszą przyczyniać się do realizacji krajowego celu dotyczącego udziału OZE w konsumpcji i wytwarzaniu energii ogółem oraz muszą zapewniać poszanowanie środowiska i ochronę krajobrazu (co jest możliwe zwłaszcza w przypadku zastosowania mikroinstalacji fotowoltaicznej)

Wysokość dotacji programu „Mój prąd 4.0”

Wysokość dofinansowania w formie dotacji wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych:

  • dla mikroinstalacji fotowoltaicznej nie więcej niż 6 tys. zł na jedno przedsięwzięcie,
  • dla mikroinstalacji fotowoltaicznej, do której zakupiony i zamontowany zostanie co najmniej jeden dodatkowy element – nie więcej niż 7 tys. zł na jadno przedsięwzięcie
  • dla dodatkowych elementów zwiększających autokonsumpcję energii elektrycznej w zakresie:
    – magazynowania ciepła – nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie
    – magazynowania energii elektrycznej (magazyn energii elektrycznej- akumulator o pojemności minimalnej 2 kWh, cena za 1 kWh nie może przekroczyć 6 tys. zł) – nie więcej niż 16 tys. zł na jedno przedsięwzięcie
    – systemu zarządzania energią HEMS/EMS – nie więcej niż 3 tys. zł na jedno przedsięwzięcie

Nabór do programu „Mój prąd 4.0” został zamknięty dnia 17.03.2023r

17 marca NFOŚiGW podał na swojej stronie, że czwarty nabór (MP4) wniosków o dofinansowanie w programie priorytetowym Mój Prąd ZOSTAŁ ZAMKNIĘTY z powodu wyczerpania się budżetu przewidzianego na wypłaty dotacji.
Wiceprezes NFOŚiGW – Paweł Mirowski zapewnia, że osoby, które nie zdążyły złożyć wniosków w czwartej edycji programu, będą mogły skorzystać z dofinansowania w piątej edycji. O pracach nad zasadami programu „Mój prąd 5.0” poinformowała minister Anna Moskwa. Nowy nabór wniosków o dofinansowanie ruszyć ma już w kwietniu 2023 roku, a zakres dofinansowań rozszerzony ma zostać o nowe koszta kwalifikowane. Obserwuj naszą stronę aby nie przegapić informacji o nowym naborze i poznać jego zasady.